UV žiarenie z úsporných žiaroviek – nebezpečné pre zrak

12.02.2013 16:38

 

V čom je vlastne najväčší problém? V žiarivke vzniká výboj, ktorý produkuje ultrafialové žiarenie. To sa pomocou luminoforu, ktorý je na stenách žiarivkovej trubice, premení na viditelné svetlo. Avšak časť UV žiarenia stenou trubice prejde.

 

Ultrafialové (zkratka UV, z anglického ultraviolet) žiarenie je elektromagnetické žiarenie s vlnovou dĺžkou kratšou ako má viditelné svetlo. Pro človeka je okom nepozorovatelné.

Problémom UV žiarenia  je, že sa neprejavuje ihneď, ale až v stasom veku. Pošdenie oka v dôsledku dlhodobého vystavenia UV žiarenia je nevratné a v momente, keď sa prejaví, je už  väčšinou neskoro.

 

Svetlo fluorescenčných kompaktných lámp poškodzuje sietnicu a môže vyvolať predčasnú degeneráciu žltej škvrny. Prispieva k dlhodobému poškodeniu zraku celej populácie. Človek postihnutý degeneraciou žltej škvrny veľmi ťažko číta, nemôže šoférovať, sledovať televíziu a nerozozná ľudské tváre. Je to na zamyslenie, či pod takýmto svetlom pracovať a nechať vystaviť vaše deti takémuto vplyvu. 

 

Istotou dnešnej doby je prechod na modernú, bezpečnú a zdraviu neškodnú LED technológiu. 

Neriskujte. Včasný prechod na nové LED svietidlá ochráni zdravie nielen Vám, ale i Vašej rodine a priatelom.

 

Späť